چهارشنبه 2 بهمن 1398 - 27 جمادى الأولى 1441 - 22 ژانویه 2020
اوقات شرعی 
آمار سايت
امروز : 95
ديروز : 80
ماه : 243
ماهواره و فيس‌بوك آهنگ بدحجابي را تند كرده است

چند سالي مي‌شود كه پديده بدحجابي در ميان چالش‌هاي جامعه‌شناختي جامعه مسلمان ايراني جا باز كرده است؛ بدحجابي‌هايي كه با آغاز فصل تابستان و گرماي هوا شكل جدي‌تري به خود مي‌گيرد و با نگاهي اجمالي به وضعيت پوشش خانم‌ها در فصل تابستان مي‌توان پديده بدحجابي فصلي را به عينه مشاهده كرد.
حجاب و عفاف از آن دست مقولاتي است كه ريشه در تاريخ تمدن چندين هزار ساله سرزمين ايران دارد و ايستادگي زنان ايراني در برابر هجمه رضاخاني عليه حجاب و عفاف هرگز از حافظه تاريخ پاك نخواهد شد.
با وجود چنين سابقه‌اي و به رغم ريشه‌هاي عميق و باورهاي ملي و مذهبي، وضعيت امروز عفاف و حجاب در جامعه به هيچ وجه قابل قبول نيست و هر روز در برابر انفعال دستگاه‌هاي فرهنگي جامعه با اشكال تازه‌اي از بدحجابي مواجه مي‌شويم. اين در حالي است كه بر اساس تاريخ تمدن هزاران ساله ايران، ‌حجاب و عفاف اساسي‌ترين هويت زن ايراني است.

   آمار قابل تأمل يك پژوهش

بدحجابي‌هاي فصلي و پديده ساپورت‌پوشي حالا ديگر صداي اعضاي خانه ملت را هم درآورده است و 195 نماينده مجلس در نامه‌اي خطاب به رئيس‌جمهور خواستار توجه ويژه دولت به موضوع حجاب و عفاف شدند. علاوه بر اين بهارستاني‌ها بابت كوتاهي وزارت كشور در امر حجاب و عفاف و تعيين مصاديق بدحجابي وزير را به صحن علني كشاندند و در نهايت به عبدالرضا رحماني‌فضلي كارت زرد دادند. حالا هم در آستانه روز عفاف و حجاب پژوهشكده مطالعات و تحقيقات بسيج در پژوهشي درباره‌ «حجاب و عفاف» استفاده از ماهواره و فيس‌بوك را مهم‌ترين عوامل مؤثر بدحجابي عنوان كرده است.
بر اساس اين تحقيق با وجود اينكه 75 درصد از زنان ايراني به حجاب اسلامي اعتقاد دارند اما حدود 30 درصد از دختران و زنان كشور در وضعيت بدحجابي به سر مي‌برند و با شرايط كنوني اين مقدار رو به افزايش است و افرادي كه داراي حجاب معمولي هستند و تحت عنوان وضعيت ميانه محسوب مي‌شوند با گذر زمان و شرايط كنوني جامعه مستعد گرايش به سمت بدحجابي مي‌شوند كه مي‌توان از آنها با عنوان جامعه در معرض خطر بدحجابي نام برد.
 
 حجاب؛ حكمي به وسعت تمامي اديان الهي

اما چرا به چنين وضعيتي رسيده‌ايم؟ اين مهم‌ترين سؤالي است كه پاسخ به آن راهكارهاي برخورد با چنين پديده‌اي را هم در دل خود دارد. معصومه حكيميان معاون فرهنگي سازمان بسيج مستضعفين در پاسخ به اين سؤال به «‌جوان»‌مي‌گويد: ‌براي داشتن يك نگاه عميق به مقوله عفاف و حجاب در حوزه تئوريك بايد به چند نكته توجه كنيم، ‌نخست اينكه عفت و پوشش عفيفانه براي زن و مرد ايراني سابقه‌اي بيش از 5 هزار سال دارد و اين مسئله را مي‌توان با مطالعه‌اي در تاريخ ايران به عينه مشاهده كرد و در ايران باستان پوشش بانوان و به خصوص اشراف‌زادگان بسيار كامل بوده است.
وي با اشاره به اينكه موضوع حجاب در تمامي اديان الهي مطرح شده است، ‌خاطر نشان مي‌كند: حجاب به هيچ عنوان مخصوص دين اسلام نيست اما اگر مي‌بينيم كه يك مسيحي يا يهودي هم حجاب خوبي ندارد، به خاطر اين است كه همان تلاشي كه براي دين‌زدايي در ميان مسلمانان صورت مي‌گيرد، براي ساير اديان الهي نيز صورت گرفته است، وگرنه اگر يك زن مسيحي يا يهودي بخواهد به احكام دين خود عمل كند، بايد حجاب داشته باشد.
بنا به تأكيد اين كارشناس ارشد تعليم و تربيت در بسياري از موارد دشمن ضمن سياسي كردن مقوله عفاف و حجاب آن را به جمهوري اسلامي ايران نسبت مي‌دهد در صورتي كه جمهوري اسلامي ايران پس از پيروزي انقلاب نقش اصلاح و احياي فرهنگ عفاف و حجاب را به عهده گرفت. به باور حكيميان با جا افتادن اين موضوع در جامعه در واقع به لحاظ تئوريك يك دختر مسيحي ايراني هم متوجه مي‌شود كه حجاب مختص اسلام و جمهوري اسلامي نيست و در آيين مسيح هم آمده است.

   پوشش استاندارد در قلب غرب

معاون فرهنگي سازمان بسيج زنان با تأكيد بر اينكه آنچه امروز در سطح جامعه شاهد هستيم برازنده ملت ايران نيست، ‌تصريح مي‌كند: ‌اين برازنده نبودن هم در نگاه كارشناسان و مردم كشور خودمان وجود دارد و هم از نگاه افرادي كه از بيرون به جامعه ايراني نگاه مي‌كنند به چشم مي‌آيد.
حكيميان با اشاره به اونيفرم‌ها و پوشش‌هاي ويژه براي اساتيد و دانشجويان در محيط‌هاي دانشگاهي و علمي بزرگ و مهم دنيا مي‌افزايد: با در نظر گرفتن لباس متين و موقر و مناسب فضاي علمي، تمركز افكار اساتيد و دانشجويان به مباحث علمي خواهد بود اما در كشور ما تقريباً در اكثر دانشگاه‌ها بي‌انضباطي در پوشش ديده مي‌شود و حداقل استاندارد پوشش محيط‌هاي آموزشي و علمي وجود ندارد.
وي با انتقاد از نوعي خودباختگي و سرسپردگي نسبت به مقوله عفاف و حجاب برخي از دست‌اندركاران كشور تصريح مي‌كند: ‌من به شدت از سينماگران گله‌مندم زيرا در حوزه عفاف و حجاب و دفاع از حريم فرهنگ عمومي، سينماي ما هيچ كاري نكرده است در حالي كه فرهنگ ما كم‌ارزش نيست و ظرفيت بالايي براي ترويج دارد.
به باور وي اگرچه سينما مولود مادري همچون هاليوود است اما مي‌توانيم استقلال فكري و فرهنگي داشته باشيم و از اين ابزار براي ترويج ارزش‌هاي خود بهره بگيريم.
 
 جهاد فرهنگي، مستلزم عزم ملي

در مورد اينكه چه بايد كرد تا وضعيت نابسامان عفاف و حجاب در جامعه امروز بسامان شود، حكيميان معتقد است: تا زماني كه ما تصور كنيم به وسيله چند نهاد و سازمان مي‌توانيم فرهنگ عمومي جامعه را ارتقا دهيم و اصلاح كنيم در اين حوزه كاري پيش نخواهيم برد.
وي مي‌افزايد: ‌متصديان امور فرهنگي بايد بودجه‌هاي مرتبط با ترويج فرهنگ عفاف و حجاب را نه به شكل مستقيم بلكه به سبكي خرج كنند كه 75 ميليون ايراني براي ارتقاي فرهنگ جامعه و سبك زندگي و عفاف و حجاب خود را مسئول بدانند، به بيان ديگر ما در اين مسير به يك تيم 75 ميليون نفري نيازمنديم و بايد براي تهييج عزم ملي اين افراد تلاش كنيم زيرا جهاد فرهنگي مستلزم عزم ملي است.

  جامعه عفيف با زنان، مردان و دختران و پسران عفيف

حكيميان تصريح مي‌كند: ‌براي ترويج عفاف و حجاب بايد رويكردي عمومي داشت، ‌زنان، مردان و دختران و پسران عفيف در كنار هم جامعه عفيف را مي‌سازند و فقط با عفت زنان و دختران كار پيش نمي‌رود بلكه همچنانكه زن بايد پوشش و رفتاري عفيف داشته باشد، ‌مرد هم بايد رفتار و زندگي عفيفانه‌اي در پيش بگيرد. در كنار اين نبايد در حوزه عفاف و حجاب تنها به ظاهر محدود شد.

نوشته شده در   شنبه 8 شهريور 1393  ساعت  07   توسط   مدیر سایت تبلیغات اسلامی بانوان
چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید